| Part Number | 74AHC1G14GW C4H |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 424380 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 5-Pin TSSOP |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AHC1G14GW C4H |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AHC1G14GW C4H |
|---|---|
| Product Dimensions | 2.25(Max) x 1.25 x 1(Max) |
| Maximum High Level Output Current | -8 mA |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Logic Function | Inverter Schmitt Trigger |
| Pin Count | 5 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 16.3@3V to 3.6V|[email protected] to 5.5V ns |
| Rad Hard | No |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Max Processing Temp | 260 |
| Logic Family | AHC |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Tin |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Supplier Package | TSSOP |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 Vdc |
| Output Type | Schmitt Trigger |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum Quiescent Current | 1 uA |
| Maximum Low Level Output Current | 8 mA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 Vdc |
| Package | 5TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74AHC1G14GW C4H |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC Rail Download PDF datasheet for MC74HC08ADG.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR with Voltage Translation Single 8-CH 3-ST 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC8T245PW-Q100J.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G14DCKR.pdf |
|
Texas Instruments | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD4011BM96.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 3-Element 3-IN CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT11D,653.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial to Parallel 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74HC164PWR.pdf |
|
Nexperia | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC1G04GV,125.pdf |
|
Toshiba | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP Embossed T R Download PDF datasheet for TC74VHC541FT(EL,K).pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 6-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 16-Pin CDIP Download PDF datasheet for CD4503BF3A.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHCT1G79GW,125.pdf |